Властивості деревини

Дошка буває природної вологості та камерної сушки. Суха дошка має більш високу міцність, а також вона не деформується і не дає усадки, що дуже важливо для столярних конструкцій. Дошка природної вологості коштує набагато дешевше, тому що для неї вартість виробництва і час витрати на виготовлення набагато нижче. Вибирайте дошку правильно, виходячи зі своїх цілей і завдань.

Наша сушильна камера для деревини відповідає вимогам європейських стандартів. У ній ми отримуємо вологість деревини 8-10%.

За ступенем щільності деревину ділять на три основні групи:

  • М’які породи: ялина, кедр, сосна, ялиця, ялівець, липа, осика, тополя, верба, вільха, каштан.
  • Тверді породи: модрина, бук, береза, дуб, в’яз, ільм, платан, клен, горобина, волоський горіх, ясен, яблуня.
  • Дуже тверді породи: акація біла, самшит, граб, кизил, береза залізна, фісташкове дерево, тис.

Зрозуміло, що столярні вироби з твердих порід — більш міцні, ніж з м’яких. Однак це не означає, що тільки тверді породи використовуються столярами. У кожної породи дерева маса інших властивостей, що стали достоїнствами. Спробуємо розібрати деякі з них.

Сосна

соснаВічнозелене однодомне дерево родини соснових, висотою до 45 м. Стовбур діаметром до 1 м, покритий червонувато-бурою, бороздчатою, відшаровуючеюся корою. Стовбур у дерев, що ростуть у зімкнутих деревостанах, стрункий, з високо піднятою ажурною кроною. Одна з найпоширеніших хвойних порід північної півкулі. Зростає на піщаних і супіщаних грунтах. Росте в Центральній Європі, особливо в Альпах, Південній Франції, Швейцарії, Австрії та Баварії, на висотах приблизно до 6000 футів і в Карпатських горах на висотах приблизно до 9000 футів. Зустрічається також в Північній Росії та Сибіру. Відома також сосна сибірська або кедр сибірський — дерево, за 100-200 років досягає висоти 20-40 м, з колоновидною густою кроною, з віком стає многовершінной. Ареал — Західний і Центральний Сибір. Зростає в лісовій зоні разом з ялиною та ялицею або утворює чисті насадження — кедрачи. На півночі поширений до лісотундри, в горах утворює кордон лісу. Паркова рослина. Свіжозрубана деревина злегка червонувата, але швидко набуває звичайний для сосни колір під дією повітря і сонця. Універсальна деревина, для будь-яких внутрішніх і зовнішніх цілей, для меблів, високоякісних архітектурних цілей і унікальних, ручної роботи, проектів. Основна риса деревини сосни — численні тверді вузли. Це робить деревину сосни особливо підходить для декоративних архітектурних цілей. Незважаючи на вузли легко обробляється. Сушиться дуже швидко без ризику деформації або повірки. Незважаючи на високий вміст смоли, лаки і фарби лягають добре. Об`ємна вага в повітряно-сухому стані: близько 450 кг/куб.м.

Вільха

ольхаДосягає висоти до 35 метрів і товщини стовбура 40 – 50 сантиметрів. Росте у всій Європі, в Малій Азії і Північній Африці. Для Росії мають значення: чорна вільха — велике, найбільш широко поширене дерево з широким, виїмчастим на вершині, блискучим темно-зеленим листям; біла або сіра вільха — невелике дерево, частіше — великий чагарник з гладкою корою стовбура і синювато – або сірувато-зеленим листям, загостреним на вершині. Заболонь і зріла деревина відрізняються мало: вони світлі або мають червонувато-оранжевий відтінок. У серединній частині стовбура часто зустрічаються коричневі ділянки. Річні кільця виражені слабо. Деревина вільхи не відрізняється міцністю, але має досить рівномірну будову, що полегшує обробку. Структура деревини тонка, рівномірна. Вона мало стійка до грибків і шкідників, але добре піддається импрегнуванню. Рівні і товсті стовбури йдуть на вироби, для столярних і токарних виробів. Особливо цінуються нарости (капи) на стовбурах вільхи що мають дуже гарну текстуру. Деревина вільхи довго зберігається під водою і тому знаходить застосування для дрібних підводних споруд. У сушінні вільха — одна з найбільш стійких до деформації порід. Під впливом світла і повітря деревина вільхи темніє. Перед покриттям поліуретановими лаками необхідно нанесення грунтовок, що виключають «підпал» деревини. Об`ємна вага в повітряно-сухому стані: 420-640 кг/куб.м.

Липа

липаДерево заввишки до 30 м, з бороздчатою темно-сірою корою і розлогою густою кроною, діаметр 2 (до 5) м. Іноді липа (особливо липа європейська) доживає до 500-1000 років. Липа росте по всій Європі і в країнах СНД, але посаджена вона не систематично. В Західній Європі, головним чином, липа посаджена в парках і є традиційним деревом для прикраси сільських майданів. Колір деревини може змінюватися від білого, до жовтого, буває і червоний, прояв кольору може легко статися при розпарюванні. Липа не надто довговічна, якщо не захищена від впливу навколишнього середовища. Легко піддається механічній обробці. Дуже підходить для поверхонь, тому що лаки, поліролі і тому подібне підкреслюють малюнок цієї деревини. Шпон використовується для вузького кола виробів, в основному під забарвлення. Дуже часто деревина липи використовується для різьблення. Використовується також для виготовлення сірників, олівців і пензлей. З липи виходить чудовий деревне вугілля. Об`ємна вага в повітряно-сухому стані: близько 500 кг/куб.м.

Клен

кленКлен гостролистий, або платановидний — дерево з сімейства кленових до 30 м заввишки і іноді до 1 м у діаметрі. Зростає в Європі і Північній Америці разом з іншими листяними та хвойними породами. Заболонь і зріла деревина практично не розрізняються. Деревина клена звичайного білого кольору, іноді з жовтуватим відтінком, з часом дещо жовтіє. Текстура виражена слабо. Деревина клена — вишуканий матеріал для внутрішньої обробки приміщень, що створює підкреслюючий контрастний фон для темних меблів. Відрізняється рівномірною щільністю, твердістю. Деревина канадського цукрового клена має свілевато-шарувате розташування волокон, тому після шліфування і покриття лаком створюється неповторний візуальний ефект. За своєю щільністю в Америці цукровий канадський клен раніше замінював самшит при виготовленні гравірувальних дощок. Якщо змочити деревину цукрового клена розчином залізного купоросу, то вона стає зеленуватою. Клен схильний до утворення тріщин, тому він вимагає дуже ретельного дотримання режиму сушіння. Для запобігання утворенню тріщин обов’язковою умовою є свердління отворів під цвяхи і шурупи. Не рекомендується застосування лаків, клеїв і грунтовок на водній основі (можливі розводи). Перед покриттям поліуретановими лаками необхідно нанесення грунтовок, що виключають «підпал» деревини. Об`ємна вага в повітряно-сухому стані: 530 – 650 кг/куб.м.

Ясен

ясеньДерево з сімейства маслинових, середніх розмірів (до 35 метрів висоти). Зростає переважно в Європі, хоча є американські і японські різновиди ясена. Деревина ясена світла, злегка жовтувата, з добре вираженим характерним малюнком текстури на зрізі. Заболонь і зріла деревина практично не розрізняються. Ясень по твердості перевершує дуб, але при цьому дуже еластичний. Він добре піддається механічній обробці. Використовується для виготовлення віконних рам, спортивного інвентарю, меблів, в тому числі і гнутих, так званих «віденських» меблів, для паркетних підлог. Деревина ясена містить токсичні речовини і може викликати у деяких людей алергічні реакції. Ясень схильний до утворення тріщин, тому його сушка повинна проводитися дуже повільно і ретельно. Не рекомендується застосування лаків, клеїв і грунтовок на водній основі (можливі розводи). Перед покриттям поліуретановими лаками необхідно нанесення грунтовок, що виключають «підпал» деревини. Об`ємна вага в повітряно-сухому стані: в середньому близько 700 кг/куб.м.

Дуб

дубДобре відоме дерево з сімейства букових. Досягає висоти 40 метрів і товщини стовбура 2-2,5 метра і більше. Відрізняється великою різноманітністю, нараховує в цілому близько 200 різновидів. Широко поширене в Європі, Азії, Північній Америці, Північній і Південній Африці. Заболонь деревини дуба світло-жовта. Зріла деревина тонкошарова, має відтінки від світло-коричневого до жовтувато-коричневого з гарною текстурою на зрізі. Вона міцна, довговічна, стійка до зовнішніх впливів. Згодом деревина дуба трохи темнішає, що додає їй відтінок благородної старовини. Деревина дуба — чудовий будівельний і виробний матеріал: вона йде на двері, віконні рами, різноманітні будівлі і як бондарний, меблевий, паркетний та столярний ліс. Висихає порівняно повільно, при прискореній сушці схильна до тріщин. Об`ємна вага в повітряно-сухому стані: в середньому близько 700 кг/куб.м.